Strajk Hatem Wonderland zabezpiecza Katar przed Koreą Południową

ABU DHABI (Reuters) – Qatar Abdulaziz Hatem strzelił z niesamowitym późnym uderzeniem, gdy gospodarze Pucharu Świata w 2022 zdenerwowali Koreę Południową Son Heung-min 1: 0, aby w piątek po raz pierwszy awansować do półfinałów Pucharu Azji.

FILE ZDJĘCIE: Piłka nożna – AFC Asian Cup – Grupa E – Arabia Saudyjska – Katar – Zayed Sports City Stadium, Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 17 stycznia 2019 Arabia Saudyjska – Mohammed Al-Burayk w akcji z Katarem Hatem Abdulaziz REUTERS / Suhaib Salem

W 78. minucie rzut obronny lewego obrońcy wyleciał zza kuli i przeleciał obok bramkarza Korei Południowej Kim Seung-gyu, by zdecydować się na rozczarowującą rywalizację przed tłumem tylko 13 700 w Zayed Sport City.

Dwukrotnie byli mistrzowie Korei Południowej wylecieli do przodu, aby spróbować uratować mecz, ale nie byli w stanie wyprodukować korektora, a to będzie Qataris, który zmierzy się z Australią lub gospodarzem Zjednoczonych Emiratów Arabskich na miejsce w ostatni wtorek.

Polityczny rozdźwięk pomiędzy Katarem i ZEA oznaczał, że Maroons poparło tylko kilkaset Omanczyków, ale oni świętowali dziko przed nimi podczas ostatniego gwizdka.

"Osiągnęliśmy dzisiaj coś wyjątkowego, to jest dla nas historia", powiedział trener Felix Sanchez, którego zespół przejdzie do półfinału, nie tracąc gola.

"Graliśmy świetną grę, gracze poczynili ogromny wysiłek i osiągnęliśmy coś wspaniałego dla naszego kraju.

"Jestem najszczęśliwszym trenerem na świecie."

Przedwyborcze faworytki Korea Południowa, która chciała osiągnąć ostatnie cztery miejsce po raz jedenasty, po raz pierwszy od 2004 roku odpadła przed półfinałami.

Oba zespoły rozegrały we wtorek ostatnie 16 meczów, co prawdopodobnie przyczyniło się do porażki pierwszej połowy z zaledwie jednym strzałem na bramkę – dalekiego zasięgu Akram Afif po 32 minutach, który Kim bezpiecznie zebrał w meczu z Koreą Południową.

Qataris, który zaczął z piątką z tyłu, w drugiej połowie wypadł z większym atakiem, ale prawie natychmiast został złapany na przerwie z Hwangiem Ui-jo, co zmusiło do rzutu obronnego z Saad Al Sheeb.

Gra otwierała się z szansami na obu końcach, a Son, który wyglądał na zmęczonego od czasu dołączenia do drużyny południowokoreańskiej w trzeciej grze grupowej, zaczął narzucać swoje wpływy.

Tottenham Hotspur przedostał się na 72. minutę do celu, który trafił prosto do Saada i sprawił, że trzy minuty później Kim Jin-su zwinął piłkę na słupek.

Właśnie wtedy, gdy wyglądało na to, że Koreańczycy mogą być na szczycie, piłka złamała Hatemowi pomocnika, a po kilku sekundach znajdowała się w prawym dolnym rogu południowokoreańskiej siatki.

Hwang Ui-jo miał dwie minuty później piłkę z tyłu przeciwnej siatki, ale został wykluczony z gry, decyzja potwierdzona przez sędziego asystenta wideo, a Katar utrzymał zwycięstwo.

"Staraliśmy się zdominować mecz tak jak w poprzednich meczach, ale byli bardzo dobrze zorganizowani", powiedział portugalski trener południowokoreański Paulo Bento po pierwszej porażce w 12 meczy.

"Zostaliśmy wyeliminowani, ponieważ nie byliśmy wystarczająco wydajni w przekształcaniu naszych możliwości w cele."