Japonia vs Katar, finał Pucharu Azji w 2019 roku: Ogłuszający Almoez Ali wystraszył słabszych

Almoez Ali strzelił spektakularny rzut głową na rekordową dziewiątą bramkę Puchar Azji ustawić Katar w drodze do pierwszego mistrzowskiego tytułu z oszałamiającą wygraną 3-1 nad czterokrotnymi mistrzami Japonia w piątek.

Pierwszy cel Ali zabrał go z rąk Ali Daei w 1996 roku, aw połączeniu z 27. minutowym uderzeniem z Abdulaziz Hatem i późną karą Akram Afif pomógł Katarijkom w zdecydowanym oświadczeniu przed gospodarzem Mistrzostw Świata w 2022 roku.

Urodzony w Sudanie rekordowy gol Ali pojawił się po tym, jak gospodarz United Emirates FA zakwalifikował się do reprezentowania Kataru, ale został zwolniony przez Azjatycką Konfederację Piłki Nożnej zaledwie kilka godzin przed kickoffem.

Japonia w końcu znalazła drogę przez obronę Kataru, która nie straciła w sześciu poprzednich meczach, kiedy Takumi Minamino strzelił w 69. minucie, ale kara potępiła Samuraja Niebieskiego do ich pierwszej porażki w finale Pucharu Azji.

Zwycięstwo świętowały dziko tysiące Omanczyków, którzy okazali się wspierać Qatar pod nieobecność własnych fanów, którzy nie mogli podróżować z powodu głębokiego politycznego rozpadu z ZEA.

Japonia, ścigając się z piątym tytułem, który rozegrał swój rekord, zaczęła jaśniej, ale to Qatari, którzy wywalczyli pierwszą krew za płodnego Ali, który później został nazwany Gracz Turnieju.

Afif ustanowił większość bramek Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a on był ponownie dostawcą w 12. minucie z poprzeczką, która znalazła napastnika w kosmosie, z powrotem do bramki w pobliżu miejsca karnego.

Było jeszcze mnóstwo pracy do zrobienia, ale Ali zdjął jedną z nóg, żeby poderwać piłkę, a następnie rzucić ją za róg Shuichi Gonda do rogu sieci z kopnięciem roweru.

Połączenie Afif-Ali niemal natychmiast uderzyło ponownie, ale Kataryjczycy nie musieli długo czekać, by podwoić prowadzenie.

Hatem, który w ćwierćfinale strzelił zwycięskiego gola w meczu z Koreą Południową, dokonał kolejnego wspaniałego uderzenia, skacząc z prawej strony, po czym zakręcił piłkę obok bezbronnej Gonda w lewym górnym rogu.

Japończycy, którzy przetrwali pierwszą połowę burzy przed pokonaniem Iranu w półfinale, zachowali spokój, ale po prostu nie byli w stanie przebić się przez zwartą linię obronną Kataru.

Katar świętuje triumf Pucharu Azji (Getty)

Japoński sternik Maya Yoshida starł się z Boualem Khoukhi o znak godziny, co spowodowało, że wielki katarski obrońca został zabrany na noszach.

Katarska obrona wyglądała na mniej pewną siebie bez niego, a Japonia wykorzystała pełną przewagę, gdy Yuya Osako grał w Minamino, a skrzydłowego rozdarł piłkę nad posuwającym się naprzód bramkarzem Saadem Al Sheebem.

Japonia wyskoczyła do przodu, szukając wyrównania, ale po nawiązaniu do VAR, Yoshida został skazany na zablokowanie Abdelkarima Hassana głową w 80. minucie, a Afif spokojnie wysłał Gondę w niewłaściwy sposób z miejsca.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi wiadomościami transferowymi, plotkami i rozwiązaniami w całym oknie stycznia