Chaczanow szokuje Djokovica, by zdobyć koronę Paryża

PARIS (Reuters) – Karen Khachanov spowodował jeden z wstrząsów roku tenisowego, pokonując Novaka Djokovica 7-5 6-4 w niedzielnym finale Paris Masters, aby zakończyć serbski niezwykły urok dominacji w męskiej grze.

Tenis – ATP 1000 – Paris Masters – AccorHotels Arena, Paryż, Francja – 4 listopada 2018 Rosja Karen Khachanov świętuje po wygranym finale przeciwko Serbii Novak Djokovic REUTERS / Gonzalo Fuentes

22-letni Rosjanin przez jakiś czas był postrzegany jako jeden z wschodzących młodych talentów tego sportu, ale niewielu mogło przewidzieć jego wyburzenie serbskiej supergwiazdy, która wygrała trzymiesięczną, 22 meczową passę.

W poniedziałek Djokovic miał świętować powrót na światowy numer jeden z rekordowym piątym tytułem w Paryżu, ale w godzinę po 37 minutach zgasł wśród 31 miażdżących zwycięzców z moskiewskiego grzmotu.

"Kończąc mój sezon, tak jak to jest marzeniem", Khachanov powiedział tłumowi na arenie Bercy, wyjaśniając, że Djokovic zawsze był dla niego inspiracją.

Wziął nawet liścik z książki świętowania Serbów, pochylając się, by pocałować Centralny Sąd. "Może nie płaczę, ale wciąż jestem szczęśliwy" – powiedział później reporterom.

Khachanov, olbrzymi strzelec o długości 1,98 metra z zaskakująco szerokim ruchem flotowym na boisku dla tak dużego mężczyzny, skorzystał z tego, że Djokovic był nieco pod wpływem pogody po tygodniu walki z objawami grypopodobnymi.

Mimo że serbski przyznał, że nie odzyskał siły po zwycięstwie nad Rogerem Federerem w sobotnim półfinale, nie miał nic poza pochwałami za wybitną jakość atakującej gry Khachanov.

"Wszystkie zasługi dla Karen, wykonał dziś świetną robotę. Zasługuje na trofeum – powiedział Djokovic tłumowi.

Zarabiając na swojej czwartej prostej wygranej w pierwszej dziesiątce w tym tygodniu, Khachanov, którego muskularna gra przypominała bohatera jego dzieciństwa, Marat Safin, trzykrotny zwycięzca w Paryżu, zdobył największy tytuł swojej rosnącej kariery.

To był jego trzeci triumf w roku, wszystkie na twardych kortach krytych salą, a rakieta Khachanov z 18. na świecie do 11-tej kariery w poniedziałek.

Jeszcze lepsza wiadomość dla sportu, zawsze szukająca kolejnej inteligentnej młodej osoby, która rzuci wyzwanie ustalonemu porządkowi Djokovica, Federera i Rafy Nadala. Khachanov pokazał, dlaczego ma broń i temperament, by zaoferować im prawdziwe zagrożenie.

"Jestem pewien, że zobaczymy w przyszłości wiele świetnych gier", przyznał Djokovic.

To, co najbardziej imponowało zwycięstwem Chaczanowa, to sposób, w jaki zastraszał Djokovica wokół dworu, z głęboką i boomową precyzją swoich uderzeń ziemi i zaufaniem do jego przedsięwzięć w sieci.

Gdy tylko spotkali się wcześniej, Djokovic zmiażdżył Rosjan w prostych setach na Wimbledonie i, krótko mówiąc, wydawało się, że ten sam los może na powrót czekać na Chaczanowa, gdy został pokonany, aby odejść 3: 1 w pierwszym secie.

Zamiast rywalizacji z wielkim mistrzem szukającym czwartego z rzędu zwycięstwa w turniejach, po zwycięstwie w Cincinnati Masters, US Open i Shanghai Masters, kochający szachy Rosjanin zmienił swoją strategię.

"Po tym, moja intensywność (zmieniła się), wszedłem jeszcze bardziej na boisko, zacząłem go przenosić i może się tego nie spodziewał", powiedział Khachanov, który nie zrezygnował z kolejnego punktu przerwania w pozostałej części meczu z jego dokładna, ciężka porcja.

Ciągle utrzymując mistrza obrony na plecach, przerwał decydujący punkt przełamania na 5-5 z nieodwracalnym backhandem na pełnym odcinku, po czym wykonał set w 57 minut.

Pokaz slajdów (2 obrazy)

Potem, gdy Djokovic wyraźnie oddychał mocniej, zdecydował się na 2-1 w drugim secie po tym, jak serbski popchnął znużonego, patrzącego w siatkę.

Jednak Djokovic nie brzmiał zbyt przerażony, mówiąc, że ma nadzieję, że będzie fizycznie w 100 procentach w finałach ATP Tour, które rozpoczną się w Londynie w najbliższą niedzielę.

"Oficjalnie będę numerem jeden jutro. Czego więcej mogę chcieć? Mam na myśli, że miałem niesamowity ostatnich pięciu miesięcy w roku. "